سخن روز /
برگزاری نشست صمیمی مدیرعامل سازمان تعاون روستایی کشور با کشاورزان شهرستان درمیان
1399/07/14
به گزارش روابط عمومی مدیریت تعاون روستایی خراسان جنوبی، صبح امروز جلسه ای با حضور مهندس طهماسبی مدیر عامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران، دکتر عابدی معاون امور اقتصادی استانداری، مهندس ضیائیان احمدی مدیر تعاون روستایی استان خراسان جنوبی، فرماندار، مدیر جهادکشاورزی و تولیدکنندگان، بهره‌برداران و فعالان بخش کشاورزی شهرستان درمیان در سالن جلسات فرمانداری این شهرستان، برگزار گردید.
در ابتدای این جلسه مهندس ضیائیان احمدی ضمن خیر مقدم خدمت مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی کشور از جایگاه و ارزش محصول زرشک یاد نمودند و افزودند این استان بالغ بر 100 هزار تن در سال تولید زرشک را به خود اختصاص داده است که متاسفانه به دلیل شیوع ویروس کرونا این محصول استراتژیک استان میزان زیادی از سال گذشته در بارگاهها و سردخانه ها روی دست کشاورزان مانده و بازار آن به شدت کاهش یافته که با رایزنی هایی که با فروشگاههای بزرگ کشور از جمله اتکا، شهروند و .... صورت گرفت توانستیم بازار این محصول ارزنده را تقریبا پیدا نماییم.
ضایائیان احمدی در ادامه گفت: با حمایتهای مهندس طهماسبی مدیرعامل و معاونت بازرگانی سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران غرفه های در میادین میوه و تره بار استان تهران و فروشگاه و انباری بصورت کاملا رایگان در اختیار شبکه تعاون روستایی استان قرار گرفته است .
در ادامه هر یک از فعالان بخش کشاورزی مشکلات پیش رو را به مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی کشور بیان نمودند .
دکتر عابدی معاون امور اقتصادی استانداری: با توجه به سفری که در سنوات گذشته با جناب آقای معتمدیان استاندار محترم به این شهرستان داشته پیشرفتهای قابل ملاحظه ای صورت گرفته و امیدواریم با برنامه ها و تلاشهای جدی که شبکه تعاون روستایی برای رفع مشکلات محصول زرشک برداشته است شاهد رفع تمام مشکلات کشاورزان در این زمینه باشیم.
مهندس طهماسبی مدیرعامل سازمان تعاون روستایی ایران: کشاورزان بایستی محصول باکیفیتی را به بازار معرفی نمایند تا بتوانید بازارهای خارجی را بدست بگیرید و تاکید نمودند تشکلها و مسئولین مربوطه در حوزه جهاد کشاورزی بایستی نظارت کامل در خصوص استفاده از سموم با انتظار کم و بهترین قارچ کش ها در روند رشد گیاه استفاده گردد .
ایشان تاکید نمودند که بایستی صنایع تبدیلی و تکمیلی بایستی روند بهتری پیدا نماید .
مدیرعامل تعاون روستایی کشور تاکید نمودند: تشکلهای تعاون روستایی شهرستان با استانهایی از جمله آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، ارومیه،تبریز قرارداد و یا تفاهم نامه منعقد گردد زیرا هیچ استانی هم اکنون سطح زیر کشت این محصول پرخاصیت را ندارد.
مهندس طهماسبی در جمع فعالان بخش کشاورزی افزودند: فقط نباید به افزایش تولید متمرکز شد بایستی بهترین آیتمها برای یک محصول یکی خوب و مرغوب تولید کردن و دیگری ساخت برند است و بایستی در این استان طوری این محصول به برند تبدیل گردد که استانهای دیگر هم اگر تولیدی داشته باشند ولی در کل دنیا زرشک را بعنوان محصول خراسان جنوبی بشناسند و تلاش خود را برای ساخت زنجیره و مکانیزاسیون زرشک راه اندازی گردد .
مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی کشور افزودند:زرشک‌کاران نباید نگرانی بابت محصول خود داشته باشند چرا که اکنون سازمان تعاون روستایی خرید توافقی محصول دارد.
وی عنوان کرد: برای احداث بارگاه زرشک نیز تسهیلات در اختیار کشاورزان استان قرار می‌گیرد و در این زمینه نیز نباید کشاورزان نگرانی داشته باشند.
طهماسبی همچنین نیاز به احداث بارگاه های زرشک و سردخانه جهت نگهداری این محصول را در شهرستان ضروری دانست و از کشاورزان خواست از شیوه های بهداشتی خشک کردن و نگهداری زرشک جهت استقبال مشتریان خارجی استفاده کنند، وی استفاده اصولی با رعایت نکات فنی و درصدهای استاندارد توصیه شده استفاده از کودها و سموم کشاورزی را در زمینه افزایش بهره وری بسیار مهم برشمرد و از آمادگی وزارت جهاد کشاورزی و سازمان تعاون روستایی کشور در زمینه سرمایه گذاری در امر احیا و مرمت قنوات خبر داد

تعداد مشاهده خبر20 بار
تصاویر مرتبط


RatingTitle
:0 :0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
Powered by DorsaPortal